Development Series

Past Speakers:

  • Tom Klassen, Memorial Restorations 
  • Kyle Gonyou, Heritage Planner 
  • Adrian Petry,  St. Catharine’s Museum
  • Sean Stoyles, Principal, Cobblestone Heritage Consultant
  • Dr. Laura Murray, Department of English, Queen's University
  • Chris Andreae, Golder Associates/ Historica Research
  • Hayley Andrew, Buckingham Palace Collections
  • Mike Baker, Elgin County Museum
  • Michael Brescia, Arizona State Museum
  • Claire Campbell, Bucknell University
  • Scott Chantler, historical cartoonist
  • Judy Chelnick, National Museum of American History, Smithsonian Institution
  • Tim Compeau, PhD Candidate, UWO/Gananoque Museum Collections
  • Tim Cook, Canadian War Museum
  • Krista Cooke, Canadian Museum of Civilization
  • Lisa Cox, CAV Museum of Veterinary History, University of Guelph
  • James Cullingham, Tamarack Film Productions
  • Alexis Dolphin, Department of Anthropology, UWO
  • Greg Donaghy, Department of Foreign Affairs and International Trade
  • Fraser Dunford and Ruthann LaBlance, Ontario Genealogical Society
  • Shanna Dunlop, Fanshawe Pioneer Village
  • Julie Ellison, Imagining America
  • Neal Ferris, Lawson Chair in Archaeology, UWO
  • Heather George, Hamilton Museum of Steam and Technology
  • Phil Gold, Archivist, Sunnybrook Hospital
  • Kyle Gonyou, City of London Heritage Planner
  • Alan Gordon, University of Guelph
  • Steven High, Concordia University
  • Kevin James, Consultant, History Television
  • Joan Kanigan, Ontario Museum of Archaeology
  • Wes Kinghorn, London Advisory Committee on Heritage
  • Gregory Klages, Great Unsolved Mysteries in Canadian History
  • Jessica Knapp, Canada's National History Society/ Canada’s History
  • Steven Lubar, Brown University
  • Sandra Martin, Architectural Conservancy of Ontario- London Branch
  • Steve Mavers, Eldon House
  • Don Menard, City of London Heritage Planner
  • Ian Milligan, Active History
  • Christopher Moore, Popular Historian/ Author
  • Heather Moran, The Military History Project, CoMAP
  • Jean-Pierre Morin, Indian and Northern Affairs Canada
  • Alexandra Mosquin, Parks Canada
  • Meaghan Nelligan Rivard, Lambton County Fellow/Golder/ Stantec Consulting
  • Jenn Nelson, The Social Studio
  • David Neufeld, Parks Canada
  • David Pantalony, Canada Science and Technology Museum
  • Forrest Pass, Canadian Heraldic Authority
  • Alex Pitt, Conservation Review Board, Government of Ontario
  • Joel Ralph, Canada's National History Society/ Canada’s History
  • Heather Rivet, Robert Cochrane Lambton County Fellow
  • Laurajane Smith, Australian National University
  • Sean Stoyles, Canadian Development Consultants International
  • Chris Tait, Department of National Defence
  • Dana Thorne, Lambton Room
  • Mark Tovey, Garrison Theatricals
  • Kym Wolfe, Writer/ Speaker/ Group Facilitator